poniedziałek, 30 lipca 2007

Co to jest w ogóle scrapbooking???

Bardzo ogólnie scrapbooking to technika, a może nawet i sztuka prezentowania zdjęć. Coraz więcej osób zajmuje się tą techniką tworząc pojedyncze strony, tzn. scrapy jak również całe albumy. Jest to świetny sposób na zatrzymanie wspomnień, dodania historii do uchwyconej na zdjęciu chwili.
Podstawą scrapbooking'u jest papier i zdjęcie oraz wszelkie dodatki, zarówno gotowe (naklejki, tasiemki) jak i własnoręcznie tworzone (etykiety – tagi, kopertki, schowki). Potrzebne są też nożyczki, skalpel, podkładka lub trymer, klej w sztyfcie, taśma dwustronnie przylepna.
Papiery z jednej kolekcji są kolorystycznie dobrane. Te przeznaczone specjalnie do scrapbooking'u są bez kwasowe i bez ligniny aby nie zniszczyć zdjęcia.

Bez kwasowe, czyli jakie?
Kwas jest substancją chemiczną o ph <7.0.> Bezkwasowe materiały mają ph >7.0

Papiery i dodatki do scrapbooking'u są stosowane do tworzenia kartek okolicznościowych, zaproszeń, zakładek, jak również do oklejania i dekorowania przedmiotów.

Scrapowe albumy można wykonać w różny sposób - z ręcznie wykonanych arkuszy papieru oprawionych w twarde okładki tak, żeby tworzyły książkę. Mogą to być strony z albumu do zdjeć wsunięte do przezroczystych plastikowych kopert lub specjalnych koszulek na scrapy.

Najważniejszym aspektem jest archiwalna jakość materiałów. Takie materiały nie tracą swojej wartości przez 100 do 150 lat. W ten sposób przechowywane wspomnienia mogą przynieść radość wielu przyszłym pokoleniom.


źródło zdjęcia:http://www.doodlebug.ws/viewIdeaGallery.action

1 komentarz:

patiS pisze...

Aga to zdjęcie zakupów wygląda jak z cukierni:) pycha:)